חלוקת רכוש


כל גבר או אישה שנכנסים למערכת נישואין, מביאים איתם מטען מסוים, לא רק מטען נפשי אלא גם מטען חומרי, קרי רכוש. במהלך השנים, שניהם גם צוברים רכוש רב ביחד, החל מנכסי מגורים, כלי רכב, מוצרי חשמל, מוצרים פיננסים ועוד. כעת עולה השאלה, כיצד מבצעים חלוקת רכוש במקרה של גירושים? 

נושא זה הוא אחד החשובים בכל תהליך של גירושין בין בני זוג, ולכן הוא גם מסוג הנושאים שעבר עם השנים שינוי משמעותי. השינוי הראשון התרחש עם חקיקת חוק יחסי ממון בין בני זוג. לפני כן חלק חוק שנקרא חזקת השיתוף על רכוש וחובות, אשר הצטברו במהלך הנישואים, כאשר כל מי שמגיע מלפני תקופה זו, שייך למי שהביא אותו. עם חקיקת חוק יחסי ממון, הרי שיש להסדיר בין בני הזוג בצורה שווה והוגנת, כך גם מה שכל צד הביא עמו, מלבד דברים מסוימים, ייכנס לתוך החלוקה. מתוך הבנה, שבני הזוג השביחו את הנכסים השונים במהלך חייהם המשותפים. 

שינוי שני שהתרחש עם השנים הוא כמובן הסכם ממון. כיום זוגות רבים בוחרים לערוך הסכם קדם נישואין, במהלכו נקבע שאם הם יתגרשו, הרי שחלוקת הרכוש ביניהם תתבצע לא כפי שמציין החוק אלא על פי ההסכם ביניהם. יש לציין, שגם הסכם זה מחייב אישור משפטי, על מנת שלא יווצר מצב שצד מסוים יישאר בלי כלום. 

הסכם ממון, מתייחס הן לחלוקת רכוש והן למזונות אישה וילדים, משמורת על ילדים, הסדרי ראייה, מנגנון יישוב סכסוכים ועוד. ההסכם צריך להיות חתום על ידי שני הצדדים ומלווה על ידי עורך דין. 

צריך לזכור, חלוקת רכוש איננה קשורה רק לרכוש הפרטי אלא גם לרכוש העסקי, כלומר אם שני בני הזוג חולקים עסק מסוים, הרי צריך להחליט כיצד הם יחלקו אותו, במידה ויחליטו לפרק את הקשר העסקי ביניהם, כמו כן חלוקת הרכוש כוללת תנאים סוציאליים (פנסיה וביטוחים), שיתוף בחובות, ועוד. 

נקודה אחרונה בהקשר זה, יש להתייחס גם לרכוש שאחד מבני הזוג לא מכיר וכן יש להתייחס לשאלה מה קורה כשאחד מבני הזוג מחליט "להבריח" רכוש והעלים אותו מהצד השני. 

לסיום, אתם מוזמנים לפנות אלי, עו"ד עמי טלמור, אני אשמח לעמוד לרשותכם ולהסביר לכם עוד על חלוקת רכוש וכיצד עושים זאת בצורה נכונה. ניתן ליצור איתי קשר בטלפון או במייל ואני אשמח לעזור לכם, בכל עניין. 
 
לפגישת ייעוץ
צרו עימנו קשר:
 

עו"ד תעבורה עמי טלמור - ייצוג וניהול תיקים בתחום התעבורה | כתובתנו: רח’ שוקן 27 , תל-אביב
טל’: 072-2575-270 | פקס: 03-5495618 |  | אי-מייל: contact@amitalmor.co.il